English   Български

Позвънете ни!

+359 882 837 969

Работно време

Пон-Пет 09:00 - 17:30

Много нискоскоростни превозни средства имат колела направени от полиуретанова пяна, а не от пълна с въздух гума. Полиуретанът е устойчив на слънчева светлина и не изсъхва с времето. И ако колелото е направено изцяло от полиуретан, без вътре да има кухина, тогава очевидно това колело няма да се спука.

полиуратенова гумаТакива колела са направени за колички за багаж, косачки, някои електрокари и мотокари и други такива. „Затворената“ структура на тези колела им позволява да останат здрави, дори някъде да има трънче или цепнатина. Милионите въздушни мехурчета в полиуретановата пяна ѝ позволяват тя да притежава своето „подскачащо“ свойство.

А как се произвеждат тези колела (гуми)? Първо се произвежда алуминиева форма. След изработката на тази форма, тя се застопорява и се прави отливка с полиуретанов еластомер. Това е твърд вид полиуретан в контраст с полиуретановата пяна, която се използва за изработката на самите гуми. С помощта на твърдия полиуретан и алуминиевата форма се изработват две половини на готова форма за отливка на полиуретановата пяна.

Разбира се, в полиуретановата пяна има много примеси, като много фирми избират да правят материала сами и да слагат определено от тях количество примеси в него, за да има по-добър контрол върху необходимите свойства на полиуретановата пяна. За да бъде всичко точно, примесите се претеглят и се следят от хора, а не от машини.

След като всички примеси са добавени е необходимо да се разбърка сместа. Това става за половин час със специален уред. Така се подсигурява хомогенността на сместа. Контрол на качеството също се прилага преди да се отлее гумата. Това става чрез взимане на проба от партидата. Изчаква се тя да набъбне и да спадне, което става за около минута. След това се реже парче и се претегля. Ако пробата покрие изискванията, тогава сместа е готова за отливане.

Преди да се отлее обаче, формата за отливка се намазва с противозалепващ агент. След това формата се поставя в преса, която я държи здраво затворена под отливащата машина. Формата се върти с голяма скорост, докато машината налива полиуретановата пяна в отвора. Центробежната сила разпределя пяната равно. След по-малко от минута отливката, макар и ненапълно втвърдена, е достатъчно твърда, за да се извади.

След като се извади, работник изрязва излишната пяна от центъра на гумата и по-късно тя може да бъде използване за други цели (често се прави на изтривалки). След като се извади от формата, на полиуретановата пяна са необходими поне 24 часа, за да се втвърди напълно.

Все повече започват да се използват този тип гуми за направата на колела дори за велосипеди и инвалидни колички.

Надяваме се тази статия да ви е била полезна и интересна.

Свържете се с нас за повече информация